3:30 PM-5:00 PM
Room: Hall A
Panel Moderator
James Crompton
Reflections Data Consulting LLC
United States
Panelist
Ahmed Khamassi
Vice President Data Science
Equinor
United Kingdom
Panelist
Bryan Arciero
Investor Relations
Murphy E&P Co.
United States
Panelist
Richard Ward
Sr. Mgr. Machine Learning & Data Science/AA
McKinsey & Company
United States
Panelist
Sathish Sankaran
Engineering Manager - Advanced Analytics and Emerging Technologies
Anadarko Petroleum Corporation
United States

5:00 PM-6:30 PM
Room: Exhibit Hall

7:00 AM-8:00 AM
Room: Floral Ballroom

8:00 AM-9:00 AM
Room: Hall A
Session Chair
David Paganie
Chief Editor and Conference Director
Offshore Magazine, PennWell Corporation
United States
Keynote Speaker 1
Dale Bradford
Vice President, Western Hemisphere Offshore
Murphy Exploration & Production Co.
United States

9:00 AM-10:00 AM
Room: Exhibit Hall

10:00 AM-11:30 AM
Room: Hall A1
Session Chair
Julia Hedderson
Account Manager
TechnipFMC
United States
Session Co-Chair
Richard Loveland
Thunder Horse Resevoir Development Mgr
BP
United States
Featured Speaker
Rusty Desormeaux
General Manager - Operations
Murphy E&P USA
United States
PRESENTATIONS:
Speaker
Rob Macnamara
Petroleum Engineer
BP
United States
Co-Author
Emmanuel Seenath
Sr. Well Intervention Engineer
BP
United States
Speaker
Billy Pecue
Completions Engineer
Murphy Exploration & Production Co.
United States

10:00 AM-11:30 AM
Room: Hall A3
Session Chair
Renard Falcon
Facilities Manager
Chevron
United States
Session Co-Chair
Eric Wensel
Director Development Studies
Wood
United States
Featured Speaker
Lars Ronning
Principal Engineer
Equinor
United States
PRESENTATIONS:
Speaker
Viktor Nilsen-Nygaard
Principal Professional, Platform Technology Marine Operations
Equinor ASA
Norway
Speaker
David Knight
Big Foot Project Manager
Chevron
United States
Speaker
Jim Reiners
Big Foot Installation Manager
Chevron
United States

11:30 AM-1:00 PM
Room: Exhibit Hall

1:00 PM-2:30 PM
Room: Hall A1
Session Chair
Wes Johnson
Asset Manager - Leviathan
Noble Energy
United States
Session Co-Chair
Tom Keating
VP Offshore O&M
Wood
United States
PRESENTATIONS:
Speaker
Jason Mathews
Chief, Office of Safety Managment
BSEE
United States
Speaker
Michiel Heuven
Area Operations Manager
SBM Offshore
United States

1:00 PM-2:30 PM
Room: Hall A3
Session Chair
Marc Paquette
Structural Engineering Team Leader
Shell International E&P
United States
Session Co-Chair
Nathan Davidson
Business Development Manager
Williams
United States
PRESENTATIONS:
Speaker
Kurt Shallenberger
Vito Project Manager
Shell
United States
Speaker
Michael Daniel
Project General Manager
BP
Trinidad and Tobago
Speaker
Egill Arianson
Project Control Manager Peregrino Phase 2 Project
Equinor
United States

2:30 PM-3:15 PM
Room: Exhibit Hall

3:15 PM-4:45 PM
Room: Hall A1
Session Chair
Raffaello Rapacioli
Portolio Manager
ENI Petroleum
United States
Session Co-Chair
Chuck Blevins
MCP Sr. Project Ops Professional
Chevron
United States
PRESENTATIONS:
Speaker
Kyle Golson
Titan Operations Manager
Equinor
United States
Speaker
Dyrk Zapata
Facilities & Subsea Engineer
ENI Petroleum
United States
Speaker
Brandon Bowman
Chevron Bigfoot Maintenance Coordinator
Chevron U.S.A. Inc.
United States

3:15 PM-4:45 PM
Room: Hall A3
Session Chair
Mike Clarke
Project Manager
Murphy Exploration & Production Co.
United States
Session Co-Chair
Alec Johnson
Senior Mechanical Engineer
Petrobras
United States
PRESENTATIONS:
Speaker
George Papadopoulos
Research Engineer Offshore Structures
Shell International Exploration and Production (SIEP)
United States
Speaker
Al ElRabaa
Jack St Malo Mechanical Engineer
Chevron
United States
Speaker
Diptabhas Sarkar
Leading Engineer; Operations Technology Excellence
Equinor
United States

4:30 PM-5:30 PM
Room: Exhibit Hall

7:00 AM-8:00 AM
Room: Floral Ballroom

8:00 AM-9:30 AM
Room: Hall A1
Session Chair
Mike Lynch
Senior Operations Advisor
Granherne
United States
Session Co-Chair
Pete Stracke
Offshore Facilities Manager
Equinor
United States
PRESENTATIONS:
Speaker
Chris Cooley
GOO GOM Engineering Manager
BP
United States
Speaker
Katie Pelliccio
Process Engineering Team Lead
Chevron Gulf of Mexico
United States

8:00 AM-9:30 AM
Room: Hall A3
Session Chair
David Brubaker
General Manager
Keystone Engineering
United States
Session Co-Chair
Bryan Burkett
Senior Facilities Engineer
Anadarko Petroleum Corporation
United States
PRESENTATIONS:
Speaker
YC Park
Manager Offshore Engineering
Williams
United States
Speaker
David Renzi
Principal
Stress Engineering Services
United States
Speaker
Carly Fisher
Facilities Engineer
Anadarko
United States

9:30 AM-10:15 AM
Room: Exhibit Hall

10:15 AM-11:45 AM
Room: Hall A1
Session Chair
Will Hernandez
VP Strategy and Growth
Quality Companies
United States
Session Co-Chair
Reed Pere
VP Production Services
Danos
United States
PRESENTATIONS:
Speaker
Jason Harry
Subsea Engineering Advisor
Hess Corp.
United States
Speaker
Yogesh Kapoor
Flow Assurance Project Advisor
Anadarko
United States
Speaker
Kevin Wrobel
Production Engineer
BHP
United States

10:15 AM-11:45 AM
Room: Hall A3
Session Chair
Curtis Lohr
Project Advisor, Guest Lecturer
United States
Session Co-Chair
Stafford Menard
VP, Deepwater Development
Audubon Engineering Solutions
United States
PRESENTATIONS:
Speaker
David Boggs
Managing Director
Energy Maritime Associates
Singapore
Speaker
Paul Versowsky
Chief, Office of Structural & Technical Support
BSEE
United States
Speaker
Gabriel Gomez
Country Manager Mexico
Murphy Oil Corporation
United States

11:45 AM-1:00 PM
Room: Exhibit Hall

11:00 PM-11:05 PM
PRESENTATIONS:
Alternate
Cort Prois
EGoM Area Asset Lead
Anadarko Petroleum Corporation
United States
Alternate
Brandon Friloux
Staff Process Engineer
Anadarko
United States

11:00 PM-11:05 PM
PRESENTATIONS:
Alternate
Ben Foley
Manager - Renewable Energies
Keystone Engineering
United States
Alternate
David Ramsay
Structural Integrity Project Manager
Hess Corp.
United Kingdom
Alternate
Metin Karayaka
Big Foot TTR Delivery Manager
Chevron
United States
Alternate
Juan Cruz
Manager, Project Management
SBM Offshore
United States



For questions regarding the Deepwater Operations / Topsides, Platforms, and Hulls conference program please contact:
Gail Killough
Conference Manager
gailk@pennwell.com
Direct: +1 713-963-6251
For questions regarding Deepwater Operations / Topsides, Platforms, and Hulls Exhibit Services please contact:
Michael Donnell
Exhibitor Services Manager
michaeld@pennwell.com
Direct: +1 918-831-9707

This site is best viewed in:

Chrome - 64.0.3282
IE - 10.0 or higher
Firefox - 43.0.1
Safari - 5.1.7 (Windows), 11.0.3 (Mac)

For Technical Support with this webpage, please contact support.