8:00 AM-4:30 PM
Room: 217D

A one-day seminar designed to educate people on the key elements of subsea tiebacks - subsea, umbilicals, risers, flowlines (surf) to be conducted under the auspices of the Society for Underwater Technology (SUT). For registered professional engineers, this course counts for six (6) professional development hours.



Workshop Only Registration Rate: US$ ...read more...

Instructor
Christopher Curran
Senior Consultant
CJC Enterprises, LLC
United States
Instructor
Chuck Horn
Senior Advisor
NanoRidge Materials, Inc.
United States
Instructor
Don Schlater
SUT Treasurer and Training Committee Chairman
Society for Underwater Technology (SUT)
United States
Instructor
Karl Schnakenburg
Subsea Engineering Advisor
BHP
United States

3:30 PM-5:00 PM
Room: 217 A-C
An evolving offshore workforce is spurring subsea technology development which is enabling producers to access increasingly challenging reservoirs. This session will hear from a diverse group of thought leaders from industry and academia, in a panel discussion format, that are driving the innovation and change. The panelists will share how ...read more...
Panel Moderator
Kara Byrne
America’s Commercial Leader for Control Valves, Flow & Process Technologies
Baker Hughes, a GE Company
United States
Panelist
Katherine Banks
Vice Chancellor and Dean of Engineering
Texas A&M Engineering
United States
Panelist
Stacy Fresquez
Project Engineer
Shell
United States

5:00 PM-7:00 PM
Room: Exhibit Hall

7:00 AM-8:00 AM

8:00 AM-9:30 AM
Room: 217
Keynote Speaker 1
Lucia Andrade
Vice President of Shell Deepwater Projects
Shell
United States
Conference Director
David Paganie
Chief Editor and Conference Director
Offshore Magazine, PennWell Corporation
United States
Advisory Board Chair
John Smiley
Sr. Subsea Engineer, Deepwater Projects
Shell International Exploration and Production Inc.
United States
Scene Setter
GT Ju
GM of SURF Projects GoM
Shell
United States

10:30 AM-12:00 PM
Room: 217
Session Chair
Antonio Critsinelis
Pipelines & Installation Engineering Team Mgr.
Chevron Energy Technology Co.
United States
Session Co-Chair
Mark Carter
VP, Integrated Solutions
OneSubsea
United States
Session Co-Chair
Randy Seehausen
Senior Executive Engineer
INTECSEA
United States
Speaker
William Taggart IV
Senior Engineering Adviser
Murphy Exploration & Production Co.
United States
Speaker
Andrew Merlino
Subsea Boosting Engineer
Shell Exploration and Production Company
United States
Speaker
Glenn Mediamolle Jr.
Construction Manager
LLOG Exploration
United States

12:00 PM-1:30 PM

1:30 PM-3:00 PM
Room: 217
Session Chair
Karl Schnakenburg
Subsea Engineering Advisor
BHP
United States
Session Co-Chair
Chris Egan
Program Technical Manager
TechnipFMC
United States
Session Co-Chair
Tony Matson
Director of Projects
Trendsetter Engineering
United States
Speaker
Sohail Izhar
Principal Technical Expert - Subsea & Upstream Specialty Controls
Shell
United States
Speaker
Kathleen Casstevens
Liza Phase 2 Flow Assurance Lead
ExxonMobil Production Company
United States
Speaker
John Boyle
Subsea Project Manager
BP
United States

3:00 PM-4:00 PM
Room: Exhibit Hall

4:00 PM-5:30 PM
Room: 217
Session Chair
Ian Ramsay
Vice President Offshore Development
Murphy Oil Corporation
United States
Session Co-Chair
Bruce Crager
Executive VP
Endeavor Management
United States
Session Co-Chair
Julie Ingram
Director of Subsea Engineering
College of Engineering TAMU
United States
Speaker
Robert Byers
Team Lead- Marine Construction and Aftermarket Support
Shell International Exploration and Prodution Inc.
United States
Session Moderator
Bruce Crager
Executive VP
Endeavor Management
United States
Panelist
Larry Johnson
Decommissioning Advisor
BHP
United States
Panelist
Mike Clarke
Project Manager
Murphy Exploration & Production Co.
United States

5:15 PM-6:45 PM
Room: Exhibit Hall

7:00 AM-8:00 AM

8:00 AM-9:30 AM
Room: 217
Session Chair
George Zener
GSS Engineering Manager
BP America
United States
Session Co-Chair
Erin Balch
Program Manager
Wood
United States
Session Co-Chair
Joey Clements
Commercial Manager
McDermott International
United States
Session Co-Chair
Mike Ellis
VP Subsea Projects
Oceaneering International
United States
Speaker
Scott Higgins
BP Advisor - Subsea Hardware
BP Exploration Operating Company Limited
United Kingdom
Speaker
Tim Farrant
Subsea Engineering Manager
BP
United Kingdom

9:30 AM-10:00 AM
Room: Exhibit Hall

10:30 AM-12:00 PM
Session Chair
Eric Hevle
Field Development Manager
Ecopetrol America
United States
Session Co-Chair
Jon Sonka
Engineering Lead
ExxonMobil Development Company
United States
Session Co-Chair
Nancy Chafe
Subsea Engineering Supervisor
Anadarko
United States
Speaker
Mark Edwards
Principal Production Chemist
Shell International E&P
United States
Speaker
GIZEM ERSOY GOKCAL
Advanced Flow Assurance Engineer
ExxonMobil Production Company
United States

12:00 PM-1:30 PM

1:30 PM-3:00 PM
Room: 217
Session Chair
James Wiseman
Deepwater Project Manager
Noble Energy
United States
Session Co-Chair
Jeremy Woulds
Director of Sales & Marketing GoM
Subsea 7
United States
Session Co-Chair
Pete Stracke
Offshore Facilities Manager
Equinor
United States
Session Co-Chair 2
Maria Bulakh
Senior System Engineer
Aker Solutions
United States


11:53 PM-11:58 PM
Speaker
Karthik Ramanathan
Senior Flow Assurance Engineer
Shell
United States
Speaker
Caleb Wells
Subsea Surveillance Engineer
Shell Exploration & Production Company
United States

11:58 PM-11:59 PM
Conference Director
David Paganie
Chief Editor and Conference Director
Offshore Magazine, PennWell Corporation
United States
Advisory Board Chair
John Smiley
Sr. Subsea Engineer, Deepwater Projects
Shell International Exploration and Production Inc.
United States
Advisory Board
Antonio Critsinelis
Pipelines & Installation Engineering Team Mgr.
Chevron Energy Technology Co.
United States
Advisory Board
Bruce Crager
Executive VP
Endeavor Management
United States
Advisory Board
Chris Egan
Program Technical Manager
TechnipFMC
United States
Advisory Board
Chris Tam
VP New Ventures
Saipem America
United States
Advisory Board
Eric Hevle
Field Development Manager
Ecopetrol America
United States
Advisory Board
Erin Balch
Program Manager
Wood
United States
Advisory Board
George Zener
GSS Engineering Manager
BP America
United States
Advisory Board
Ian Ramsay
Vice President Offshore Development
Murphy Oil Corporation
United States
Advisory Board
James Wiseman
Deepwater Project Manager
Noble Energy
United States
Advisory Board
Jeremy Woulds
Director of Sales & Marketing GoM
Subsea 7
United States
Advisory Board
Joey Clements
Commercial Manager
McDermott International
United States
Advisory Board
Jon Sonka
Engineering Lead
ExxonMobil Development Company
United States
Advisory Board
Julie Ingram
Director of Subsea Engineering
College of Engineering TAMU
United States
Advisory Board
Karl Schnakenburg
Subsea Engineering Advisor
BHP
United States
Advisory Board
Lisa Winfrey
Subsea Engineering Services Leader
Baker Hughes, a GE Company
United States
Advisory Board
Maria Bulakh
Senior System Engineer
Aker Solutions
United States
Advisory Board
Mark Carter
VP, Integrated Solutions
OneSubsea
United States
Advisory Board
Mike Ellis
VP Subsea Projects
Oceaneering International
United States
Advisory Board
Mike O'Donnell
Subsea Area Manager
Petrobras America
United States
Advisory Board
Nancy Chafe
Subsea Engineering Supervisor
Anadarko
United States
Advisory Board
Pete Stracke
Offshore Facilities Manager
Equinor
United States
Advisory Board
Randy Seehausen
Senior Executive Engineer
INTECSEA
United States
Advisory Board
Steve Whitaker
Project Director
Hess Corp.
United States
Advisory Board
Tony Matson
Director of Projects
Trendsetter Engineering
United States

For questions regarding the Subsea Tieback Forum conference program please contact:
Gail Killough
Conference Manager
gailk@pennwell.com
Direct: +1 713-963-6251
For questions regarding the Subsea Tieback Forum Exhibit Services please contact:
Michael Donnell
Exhibitor Services Manager
michaeld@pennwell.com

Direct: +1 918-831-9707


This site is best viewed in:

Chrome - 64.0.3282
IE - 10.0 or higher
Firefox - 43.0.1
Safari - 5.1.7 (Windows), 11.0.3 (Mac)

For Technical Support with this webpage, please contact support.